Теретни воз на прузи Београд-Будимпешта од данас званично саобраћа, а како је раније, најављено од српске до мађарске престонице стизаће за два сата и 40 минута.
Редован теретни саобраћај на железничкој прузи Будимпешта-Београд почео је данас у зору, објавио је у петак ујутру Жолт Хеђи, генерални директор компаније МАВ, на својој Фејсбук страници, сигнализирајући да је овим кораком званично завршена не само изградња пруге и развој инфраструктуре, већ и период затворених тестова.
Теретни возови поново саобраћају
Генерални директор компаније МАВ Жолт Хеђи моли путнике да се навикну на чињеницу да возови поново саобраћају и да поштују саобраћајна правила.
Први је кретнуо теретни воз компаније МАВ Раилтоурс, предвођен локомотивом Сиеменс Вецтрон која је стигла у оквиру програма обнове локомотива железничке компаније.
Према речима шефа МАВ-а, сва испитивања и мерења на колосеку су доказала да пруга испуњава све инфраструктурне и безбедносне услове саобраћаја неопходне за рад теретних возова. Истовремено, Хеђи је нагласио да безбедност не зависи само од путника у железници, већ је то и одговорност осталих учесника у саобраћају.
Путници да пазе на прелазима
„Дуго су људи који живе у том крају навикли да на прузи нема возова, али од сада железничка возила поново могу редовно и великом брзином да стижу на пругу. Позивамо све да не возе из навике: прилазите пружним прелазима у потпуности поштујући саобраћајне прописе и са дужним опрезом!“, упозорио је.
На крају свог поста, Хеђи је подсетио да је реновирање железничке пруге 150 била највећа железничка инвестиција у Мађарској последњих година. Уместо 160 км старе, неквалитетне, једноколосечне железничке пруге која води од Ференцвароша до мађарско-српске граничне станице у Келебији, изграђена је двоколосечна железничка пруга способна за брзину од 160 км/х са најмодернијим објектима за путнички саобраћај.
(Курир)
