Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је данас у Опланићима код Краљева да је више од 350 Срба са Косова и Метохије, који су јутрос кренули ка Београду на сутрашњи скуп „Србија – једна породица“, стигло како би подржало политику председника Србије Александра Вучића и присуствовало обележавању отварања нове деонице Моравског коридора од Адрана до Прељине.
„Наша браћа са Косова и Метохије, и из централног Косова, и из Косовског Поморавља, и из четири општине са севера Косова и Метохије, дошла су данас овде да подрже председника Александра Вучића и његову политику развоја Србије. Овде смо данас да прославимо отварање важне деонице Моравског коридора, која је важна и за српски народ са Косова и Метохије, а затим настављамо пут ка Београду где ћемо на свенародном сабору подржати политику развоја земље, нових ауто-путева, нових пруга, нових радних места и нових инвестиција“, рекао је Петковић.
О блокадама и развоју Србије
Петковић је оценио да су у претходном периоду постојали покушаји дестабилизације Србије.
„Желели су да нападну наше институције, Устав Србије и уставни поредак наше земље. Али пристојна Србија, већинска Србија која је уз председника Александра Вучића, која је за мир, за стабилност и за изградњу наше земље је победила. С једне стране имате блокадере и политику мржње према председнику Вучићу, јер је то једино њихов програм, а са друге стране имате нашу политику, политику председника Вучића, власти у Београду, која чини апсолутно све да заштити српски народ на Косову и Метохији“, рекао је Петковић.
Додао је да је порука целокупног српског народа на Косову и Метохији садржана у транспаренту који су носили учесници из јужне покрајине – „Кад Србија побеђује Срби са КиМ имају будућност“.
„Српски народ има будућност да опстане и остане на својим вековним огњиштима, да наставимо са финансијским подршкама нашем народу на Косову и Метохији бројним пројектима, јер то показује да ми о Косову и Метохији не бринемо само тако што ћемо да изађемо на телевизију и говоримо како нам је важно Косово и Метохија, него пре свега најконкретнијим делима, финансијским програмом, чинимо све да помогнемо нашем народу“, рекао је Петковић.
Видовдан и будућност Србије
Говорећи о сутрашњем скупу у Београду, Петковић је рекао да ће он бити важан за будући правац развоја Србије.
„Ми сутра имамо и заставу Србије која је дуга више од пола километра. Та застава симболизује све оно што ми јесмо, што је политика председника Александра Вучића, што показује какво је биће српског народа и на Косову и Метохији и овде у централној Србији, и наравно, све то пред наш највећи свесрпски празник, Видовдан. Сутра ћемо имати прилике да видимо и роботе како играју по тактовима наше песме, ти роботи говоре да у Србији није само време реиндустријализације, већ и роботике и вештачке интелигенције“, казао је Петковић.
Истакао је да је развој савремених технологија и дигитализације покренут у време актуелне власти.
„Ми морамо заједнички да се изборимо за ту политику, јер када побеђује та политика, када побеђује закон, кад побеђују правила, кад побеђује држава, онда и овај народ има будућност“, рекао је Петковић.
О положају Срба на Косову и Метохији
Одговарајући на питање о хапшењима Срба због наводних ратних злочина у оквиру предмета „Рачак ИИ“, Петковић је поручио да „ниједан терор није трајао вечно“.
„Сваки дан на Косову и Метохији је тежак и свакога дана се српски народ суочава са терором Аљбина Куртија. Али колико год да је велики терор и колико год да нам чине све и свашта да протерају српско име са простора Косова и Метохије, јача српско јединство и слога на Косову и Метохији, и у Српској листи, али и у подршци председнику Александру Вучићу“, рекао је Петковић.
Он је подсетио да је Српска листа на последњим изборима освојила свих десет мандата и оценио да то показује поверење српског народа.
„Али опет кажем, са друге стране, колико год да ми чинимо све што можемо за наш народ, јер да вас подсетим, 1999. године ми немамо војску и полицију на Косову и Метохији, али трудимо се да кроз дијалог, кроз политичка средства и финансијску подршку нашем народу обезбедимо боље услове за опстанак. А проћи ће и тај терор. Ниједан терор није трајао вечно. Доћи ће крај зулуму Аљбина Куртија“, рекао је Петковић.
Нагласио је да је, како је навео, најважније да је српски народ уз председника Вучића.
„Док има председника Вучића, Србија ће имати јаку војску, јаку економију и јак буџет“, рекао је Петковић, додајући да управо то доприноси опстанку Срба на Косову и Метохији.
Говорећи о догађајима уочи Видовдана, Петковић је рекао да забране исцртавања мурала патријарха Павла и хапшења Срба због ношења мајица са ћириличним натписима показују однос приштинских власти према српском народу.
„С једне стране имате Азема Куртаја који је данас слободан човек, а који је пуцао на српску децу пре три године код Штрпца, само зато што су носили Бадњак. Срби се хапсе само зато што носе мајицу са ћириличким писмом. Али проћи ће. То да је наш народ свестан ситуације у којој се налази говори и њихово јединство, али и чињеница да народ зна да има само једну државу Србију и једног председника Александра Вучића и зато је наш народ данас овде“, казао је Петковић.
Срби са Косова и Метохије, који су јутрос кренули из Грачанице, Лепосавића, Звечана, Северне Митровице, Зубиног Потока и Косовског Поморавља, стигли су у Опланиће са заставама Србије и транспарентима подршке. Како су навели, у Београд путују како би подржали председника Србије Александра Вучића и присуствовали сутрашњем скупу.
