Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп запретио је увођењем царина од 100 одсто на увоз из свих земаља које уведу порез на дигиталне услуге америчких технолошких компанија, пише АБЦ њуз.
У објави на друштвеним мрежама, Трамп је навео да се мера посебно односи на европске земље које, како тврди, разматрају нове дигиталне порезе усмерене на америчке компаније.
„Свака земља која уведе такав порез одмах ће се суочити са царином од 100 одсто на сву робу која се шаље у Сједињене Америчке Државе“, написао је Трамп.
Он је додао да би таква мера заменила постојеће трговинске споразуме и да ће се примењивати на све државе које наставе са увођењем дигиталних пореза.
Из Европске комисије је поручено да би евентуалне једностране мере САД биле неоправдане, уз упозорење да би ЕУ у том случају „брзо и одлучно реаговала“ како би заштитила своје интересе и регулаторну аутономију.
Дигитални порези у појединим европским земљама уведени су као начин да се опорезују приходи великих технолошких компанија, док Вашингтон годинама критикује такве мере као „дискриминаторне према америчким фирмама“.
